Anasayfa / E-Ticaret Bilgi Köşesi / E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Bilgi ve internet teknolojilerinin hızla geliştiği dünyamızda, pek yakında alışveriş yapmak için gidilecek dükkanların kalmayacağını söylemek pek uçuk bir fikir olarak görünmemekte. Çok yakın zamanda bir süpermarketler zinciri, çalışan kimsenin olmadığı ve sanal alışveriş mantığıyla geleneksel alışveriş mantığını bir araya getiren örnek bir süpermarketi açtı. Bu gibi örneklerin çoğalacağını düşünmek artık ileri görüşlülük bile sayılmayabilir. Her halükarda söylenebilir ki, alışveriş alışkanlıkları tamamen online davranışlarla örülü bir şekle bürünmeye başladı. Bu gelişmelerden haberdar olan girişimcilerin ya da girişimci adaylarının kafasındaki soru “E-ticaret nasıl yapılır?”.

E-Ticaret Nasıl Yapılır, Ne Kadar Bütçe Gerekir?

Farklı amaçlar için farklı yöntemler geliştirilmelidir. Örneğin, satıcının amacı elindeki stoğu bitirmek ve kısa zamanda kar etmek iste farklı bir bütçe ve planlama stratejisi uygulaması gerekir. Fakat uzun vadede kar etmeyi amaçlayan ya da uzun soluklu ve kurumsal bir e-ticaret sistemi oturtmak isteyen bir firma için bütçe ve strateji çok farklı olacaktır. Dolayısıyla, “E-ticaret nasıl yapılır?” sorusuna verilecek cevaplar farklılık gösterecektir.

E-ticaret sitesi için ödenecek ücret, Google’a verilecek reklamlar ve sosyal medya reklamları bir arada düşünüldüğünde, küçük esnafın ihtiyaçlarını karşılayacak bir e-ticaret bütçesi aylık 2 700 – 2 800 TL civarında olmaktadır. Böyle bir bütçeyle 1 – 2 ay içerisinde satışların başlayacağı öngörülebilir.

Orta ölçekli bir işletme içinse durum farklı olacaktır. E-ticaret sitesi için daha profesyonel bir çalışma yapılması gerekecektir, reklamlar danışmanı için maaş ödenecektir, sosyal medya paylaşımları için ücretli çalışana ihtiyaç olacaktır vb. Tüm bunlar hesaba katıldığında bütçe aylık 15 000 – 20 000 civarında olabilmektedir.

Bu bütçelerden kaçınmak isteyenler de olacaktır. “Sermayesiz e-ticaret nasıl yapılır?”, “Stoksuz e-ticaret nasıl yapılır?” diye düşünenler olacaktır. Online tedarikçi firmaların ürünlerini satarak sermaye koymadan ya da stok masraflarıyla uğraşmadan da e-ticaret yapılabilir.

E-ticarete atılmadan önce düşünülmesi gerekenler kabaca şöyle sıralanabilir:

  • Hayata geçirilmek istenen düşünce yazılı ve planlı hale getirilmeli,
  • Hangi ürünün, hizmetin ya da fikrin pazarlanacağı düşünülmeli,
  • Pazar araştırması yapılmalı,
  • “Ben olsam alır mıyım?” sorusuna “Evet” cevabı verilmeli.

Hakkında admin

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

E-Ticaret Sistemleri ve Seçenekleri

Şirket ve kişiler markalarını internet üzerinden pazarlayabilmek için E-ticaret sitelerini tercih etmekte ve kullanmaktadır. E-ticaret …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir